Instytut Automatyki
Politechniki Łódzkiej
Łódź, 22-24 listopada 2023
kosene @ info.p.lodz.pl

Część artystyczna konferencji SENE 2015

ŚRODA 18 listopada

Wszystko o kobietach pisał Miro Gavran, myśląc o scenie. Jego komedia należy do nurtu tych dobrze skrojonych, z napięciem godnym thrillera, dowcipnym dialogiem i postaciami bliskimi współczesności. Historia o piętnastu kobietach w różnym wieku to swoiste studium kobiecej natury, opisane męskim okiem i ręką. Najistotniejszym elementem sztuki chorwackiego dramatopisarza są emocje przekazywane w prosty, ale interesujący sposób.

Jak mówi Piotr Bikont, spektakl powstał przede wszystkim „ku uciesze i lekkiemu wzruszeniu widza”. W realizacji komedii reżyser stawia na formę, która jego zdaniem „mimo swej zawiłości łatwa do rozszyfrowania nie jest, daje widzowi pewną dodatkową satysfakcję działania intelektualnego, które wykracza poza rozumienie tych prostych i banalnych historii”.

Miro Gavran – najwybitniejszy współczesny pisarz chorwacki, laureat prestiżowej nagrody „Central European Time” dla najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej. Autor dramatów (Antygona Kreona, Szekspir i Elżbieta, Mąż mojej żony), powieści dla dorosłych i młodzieży, scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych.

Występują: Mirosława Olbińska, Katarzyna Żuk, Joanna Fidler (gościnnie)

Czas trwania: 1 godzina i 40 minut

CZWARTEK 19 listopada


Małe kina

Miłość, wiosna, bzy, łzy, słowiki, tęsknota … ot taka sentymentalna podróż do piosenek z okresu międzywojennego. Zachwycona twórczością Mariana Hemara i Juliana Tuwima - Agnieszka Greinert stworzyła ten program jako muzyczne opowiastki o przewrotności natury kobiecej. Dzięki niezwykłemu talentowi słowotwórczemu owych wspomnianych dżentelmenów, te muzyczne historyjki oczarowują, potrafią rozśmieszyć, wzruszyć, a czasem nawet nienachlanie przestrzegają przed „niepotrzebnościami” życiowymi … Koktajl muzyczny wielowitaminowy!

Agnieszka Antonina Greinert Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i II stopnia w klasie wokalu. W latach 1991-1995 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale aktorskim. W 1993 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymała wyróżnienie z rąk samego prof. Aleksandra Bardiniego. W 1996 roku została laureatką I Nagrody na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, a w 1999 roku – I Nagrody na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie. W 2002 r. otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Estrady w Warszawie.

Pracę sceniczną rozpoczęła już na 3. roku studiów. Zadebiutowała w muzycznym spektaklu „Brel” na scenie Teatru Nowego w Łodzi, z którym związała się na kilka lat. Spośród licznych ról teatralnych najważniejszą stała się rola Małgorzaty w „Mistrzu i Małgorzacie” w reż. M. Marczewskiego (premiera 2003).

Dwa lata po ukończeniu studiów zaproszono Agnieszkę do udziału w musicalu „Siostrunie” D. Gogginsa w Teatrze Muzycznym w Łodzi z którym współpracuje do dnia dzisiejszego, łącząc swoje muzyczne i teatralne pasje. Można ją zobaczyć w roli Cajtl w legendarnym „Skrzypku na dachu” (granym od 1999), jak i w musicalu „Wonderfull Town” L. Bernsteina (premiera 2011), gdzie prócz śpiewu i aktorstwa pochwalić się może swoim talentem tanecznym.

Ma również na swoim koncie współpracę z Teatrem w Radomiu (2000, 2001), i z Gliwickim Teatrem Muzycznym (2004), gdzie zagrała w musicalu „Grają naszą piosenkę” Marvina Hamlischa, w reż. Jacka Chmielnika główną role Soni Walsk.

Z dużą sympatią wspomina Agnieszka współpracę z Teatrem Arlekin w Łodzi(teatrem dla dzieci). Być może to ulubienie pracy dla młodszych teatromanów spowodowało, że choć onieśmielona z dużą radością przyjęła zaproszenie Jerzego Zelnika do wzięcia udziału w nagraniu „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Zachęcona tą współpracą do pracy lektorskiej, nagrała już w pojedynkę „Bajki terapeutyczne” M. Molickiej.

Od roku 1997 jest wykładowcą łódzkiej Filmówki, gdzie prowadzi zajęcia z piosenki z przyszłymi aktorami. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne zaowocowało w roku 2009 stworzeniem muzycznego spektaklu dyplomowego „Longplay” wg własnego scenariusza i w swojej reżyserii.

Rok 2010 okazał się bardzo przełomowym w życiu artystki. Poza pomyślnie obronionym doktoratem na PWSTFiT, przygotowała na małej scenie Teatru Nowego w Łodzi recital „Jazzowo-kolorowo”. Projekt ten był o tyle wyjątkowy, że zapoczątkował stałą współpracę z muzykami: Marcinem Janiszewskim, Wojtkiem Lipińskim, Marcinem Fidosem i Radkiem Bolewskim, z którymi obecnie nagrała materiał muzyczny na pierwszą autorską płytę.

Materiał ten został zaprezentowany na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi w recitalu CZEKAM NA JUTRO. Taki też tytuł nosi pierwsza autorska płyta artystki.

Strona zaktualizowana: 3.04.2022