Instytut Automatyki Politechniki Łódzkiej Łódź, 22-24 listopada 2017
kosene @ info.p.lodz.pl

EC1 Łódź - Miasto Kultury

Historia EC1 - pierwszej łódzkiej elektrowni - sięga roku 1900, kiedy to firma Siemens&Halske uzyskała koncesję na budowę elektrowni w Łodzi. W 1906 roku koncesja ta została przekazana Towarzystwu Elektrycznego Oświetlenia z 1886 roku, które rozpoczęło budowę Elektrowni Łódzkiej. Po 16 miesiącach od rozpoczęcia prac, w roku 1907, energia popłynęła do pierwszych odbiorców: włączono do sieci pierwszy z dwóch turbozespołów 3000 V, 1300 kVA (ok. 1,3 MW).

Elektrownia łódzka była drugą pod względem wielkości w ówczesnym Królestwie Polskim po warszawskiej. W pierwszych latach jej działania około 90% energii sprzedawanej służyło do napędu silników, w przeciwieństwie do elektrowni warszawskiej, która wówczas była niemal całkowicie elektrownią oświetleniową. Elektrownia łódzka nastawiała się głównie na dostawę energii elektrycznej dla przemysłu, gdyż było to dla fabryk znacznie wygodniejsze od użytkowania lokalnych maszyn parowych. Zainstalowane pojedyncze silniki elektryczne, o zazwyczaj dużej mocy (choć przeciętnie 10 kW), pełniły bez kłopotów tę rolę, jaką przedtem pełniła maszyna parowa.

Elektrownia Łódzka została przemianowana na EC1 po wybudowaniu w roku 1960 elektrociepłowni nr 2 przy ul. Wróblewskiego (w pobliżu Politechniki Łódzkiej), a w 2000 roku zakończyła pracę.

Więcej na temat historii EC1 można znaleźć pod adresem: http://ec1lodz.pl/historia-ec1

W roku 2008 weszła w życie uchwała Rady Miejskiej powołująca do życia instytucję kultury „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, która rozpoczęła prace rewitalizujące obszar byłej elektrociepłowni. Kosztem ponad ćwierć miliarda złotych przeprowadzono renowację i modernizację budynków poprzemysłowych oraz ich adaptację do nowych funkcji. Część zachodnią elektrowni zaadoptowano jako Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem 3D. Z kolei część wschodnia pełni funkcje kulturowo-artystyczne, prowadzone w ramach "Centrum Sztuki Filmowej". Uruchomione tam zostało planetarium - najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie, które zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie "7 Nowych Cudów Polski 2016", zorganizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler.

Obecnie „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych, np. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier Komputerowych, czy wakacyjnej serii wieczorów filmowych na świerzym powietrzu.

Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do korzystania z trzech ścieżek edukacyjnych, czyli stałych wystaw i ekspozycji: ścieżki energetycznej, ścieżki historii cywilizacji i nauki, ścieżki "Mikroświat – Makroświat".

Więcej informacji: http://ec1lodz.pl/ec1-dzisiaj

Strona zaktualizowana: 7.11.2017