Instytut Automatyki
Politechniki Łódzkiej
Łódź, 26-28 listopada 2025
kosene @ info.p.lodz.pl

Konferencja SENE 2023

Rok 2023 był dla Konferencji SENE rokiem szczególnym. Spotkaliśmy się w trzydziestą rocznicę pierwszej konferencji zorganizowanej w grudniu 1993 roku. Ta pierwsza konferencja miała nieco inna nazwę, ale pomysł, by było to cykliczne spotkanie naukowców zajmujących się energoelektroniką i automatyką napędu elektrycznego został wtedy powszechnie zaakceptowany. Następna konferencja, która odbyła się w roku 1995, miała już właściwą nazwę i numerację. I tak, od 30 lat spotykamy się, zawsze w Łodzi, dzieląc się naukowymi osiągnięciami planami i projektami.

Po raz kolejny organizatorem konferencji był Instytut Automatyki Politechniki Łódzkiej.

W dniu 23 listopada 2023, w teatrze Małym w Manufakturze, odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej XVI Konferencji Naukowej "Sterowanie w Energoelektronice i Napędzie Elektrycznym", SENE 2023.

Pierwszy referat plenarny „Model predictive control of power electronic systems: Methods, results, and challenges”, wygłosił Pan profesor Petros Karamanakos z UTampere University, Finland. ( ... )

Drugi referat plenarny: „Wybrane zastosowania falowników rezonansowych", wygłosili Panowie profesor Zbigniew Kaczmarczyk i profesor Marcin Kasprzak z Politechniki Śląskiej. ( ... )

Trzeci referat plenarny: „Intelligent Control System for Low-Carbon Operation of Energy Intensive Equipment Based on End-edge-cloud Collaboration", wygłosił Pan profesor Tianyou Chai z Northeastern University, Shenyang, China. ( ... )

Te wyjątkowo interesujące prelekcje, wykraczały nieco poza tradycyjny obszar zainteresowań uczestników SENE. Podobnie jak sesja "Zastosowania matematycznej teorii sterowania nieliniowego", poświęcona prezentacji udanych aplikacji metod sterowania nieliniowego oraz krytycznej ocenie wpływu czynników występujących w rzeczywistych układach regulacji na możliwość zastosowań teorii sterowania nieliniowego w praktyce. Po raz pierwszy w historii SENE odbyła się sesja poświęcona dydaktyce. Nowością były także tutoriale, mini-kursy, dotyczące w tym roku nowych technologii i zastosowań energoelektroniki, zorganizowane przez specjalistów i praktyków.


Patronatem konferencję objął Komitet Elektrotechniki PAN. Wsparcia udzielili również:


W konferencji wzięło udział 108 uczestników ze wszystkich ośrodków naukowych w kraju zajmujących się energoelektroniką i napędem elektrycznym. Komitet Naukowy Konferencji SENE zakwalifikował do wygłoszenia 52 artykuły i 19 komunikatów. Prezentacje i dyskusje odbywały się równolegle w trzech salach.

Tradycyjnym akcentem konferencji było wręczenie młodym pracownikom naukowym nagród za najlepsze referaty. Do konkursu wytypowano 8 samodzielnych prac młodych badaczy.

Nagrodę Sekcji polskiej IEEE otrzymał:

  1. Przemysław Pietrzak z Politechniki Wrocławskiej

    za pracę „Zastosowanie ciągłej transformaty falkowej oraz konwolucyjnych sieci neuronowych w diagnostyce uszkodzeń uzwojeń stojana silnika synchronicznego o magnesach trwałych ”.

Nagrody Oddziału Łódzkiego SEP przyznano:

  1. Mateuszowi Wasilewskiemu z Politechniki Białostockiej

    za pracę „Przekształtnik DC-AC z dodatkowym, pośredniczącym przekształtnikiem DC-DC”.

  2. Sebastianowi Giziewskiemu z MMB Drives Sp. z o.o.

    za pracę "Napęd z silnikiem indukcyjnym i 4-gałęziowym falownikiem SiC do turbosprężarek powietrza ogniw paliwowych dużej mocy”

  3. Dawidowi Ziębie z Politechniki Warszawskiej

    za pracę „Elastyczne cewki Rogowskiego w pomiarach szybko przełączających modułów tranzystorowych SiC MOSFET – ograniczenia i wyzwania ”

Komitet Naukowy Konferencji SENE wyraził uznanie organizatorom za trud włożony w organizację konferencji i postanowił powierzyć zorganizowanie następnej konferencji SENE 2025 Instytutowi Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Strona zaktualizowana: 26.11.2023